104 роки бою під Крутами
29 січня українці вшановуватимуть пам’ять Героїв Крут, які віддали своє життя заради майбутнього нашої держави. Про хроніку цих подій у своїх матеріалах розповідає Український інститут національної пам’яті.
Так на початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях і розпочали наступ на Київ. 24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулися за станцію Бахмач. Коли ж українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та першу сотню (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.
Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного ж дня одних хлопців розстріляли, інших замордували. Згодом українських героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
Утрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих, за сучасними підрахунками. Серед них близько 40 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. На сьогодні вiдомi прізвища 20 з них:
студенти Народного університету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник);
студенти університету Св. Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв;
гімназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич (з 6-го класу), Григiр Пiпський (галичанин), Іван Сорокевич (з 7-го класу), Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич (з 8-го класу).
Затримавши ворога на чотири дні, українські війська дали змогу укласти мир між урядом Української Народної Республіки і державами Четверного союзу. Перемовини закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору.
Більше про події 1918 року під станцією Крути читайте на сторінках Українського інституту національної пам’яті.