Легалізація заробітної плати. Залежність пенсії від страхового стажу та заробітної плати.
Легалізація заробітної плати. Залежність пенсії від
страхового стажу та заробітної плати.
Для Пенсійного фонду легалізація заробітної плати є не лише джерелом наповнення бюджету, кошти якого витрачаються на фінансування пенсій та грошової допомоги, в першу чергу - це захист прав застрахованих осіб!
Застосування нелегальних схем виплати заробітної плати перешкоджає проведенню соціальних реформ та негативно впливає на добробут кожного мешканця нашого міста та району.
Відповідно до чинного пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого сплачено єдиний соціальний внесок. Тобто, до страхового стажу при виході на пенсію зараховують лише ті періоди, за які повністю сплачені внески із заробітної плати не менше мінімального розміру.
На жаль, сьогодні відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам чинного законодавства та існує ганебна практика обговорення при наймі на роботу суми офіційної заробітної плати й нелегальних надходжень. Бажаючи збагатитися за будь-яку ціну, окремі працедавці свідомо ігнорують закони та розраховуються з найманими працівниками виплатою заробітку «у конвертах».
Якщо людина працює в «тіні», то швидко відчуває, що перебуває на «пташиних правах» і втрачає стабільність, упевненість у завтрашньому дні. Насамперед утрачає свій фіксований трудовий та страховий стаж, що особливо відчутно позначиться на розмірі майбутньої пенсії, який буде, очевидно, мінімальним, оскільки передбачених внесків до Пенсійного Фонду роботодавець за працівника і нелегальний працівник за себе не сплачують. Якщо особа зареєструється як безробітна, виплата допомоги по безробіттю також буде мінімальною, оскільки тільки офіційно оформлена робота на страхових засадах є гарантією різних допомог. Крім цього, особа без оформлення трудових відносин з роботодавцем нерідко втрачає виплати «лікарняних», «декретних», компенсацій за період перебування на екзаменаційній сесії, а той, хто працює легально, але одержує за відомістю мінімальну зарплату, а решту – в «конверті», також потерпає від обмеження соціальних виплат.
Працюючим громадянам, а також тим, яких запрошують на роботу, необхідно навчитися вести діалог з роботодавцем про умови праці та про оплату праці. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним.
Також відповідально до цього питання мусять поставитися самі роботодавці, не порушувати Закон, оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Варто не забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків є грубим порушенням Законів України та передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність. Тому самі громадяни мають стати на захист своїх прав, вимагаючи офіційного оформлення трудових відносин.
Отже тільки в такий спосіб можна отримати гідне забезпечення на схилі літ. Про це варто пам’ятати.